Skip to content Skip to footer

Masaż całościowy co obejmuje i jak wygląda taki masaż?

masaż całościowy

Masaż całościowy co obejmuje

Masaż całościowy to nic innego jak masaż od stóp do samej głowy. Polecamy go tym, którzy marzą o chwili wytchnienia i relaksu, tym których życie codzienne, bądź praca przyprawia o stres, tym żyjącym w biegu, tym przepracowanym, tym którzy za dużo czasu spędzają na kanapie, a także tym którzy są aktywni. Dosłownie masaż całościowy jest dla każdego. Obojętnie czy zależy Ci, abyśmy wykonali bardziej masaż relaksacyjnymasaż klasyczny czy masaż leczniczy, dostosujemy go pod Twoje potrzeby i wykonamy masaż całościowy jakiego oczekujesz.

Masaż całościowy Wrocław - masaż relaksacyjny

Zakres masażu całościowego i czas trwania

Masaż całościowy trwa od 60 do 90 minut. Różnica polega w długości masowania poszczególnych części ciała. Zazwyczaj masażysta poświęca więcej czasu na miejsca najbardziej spięte i przeciążone, bądź te, na które Ty sam chciałbyś, żeby zwrócił uwagę. W zależności od preferencji możemy go wykonywać najpierw w leżeniu na brzuchu a później na plecach albo odwrotnie. Jeśli zdecydujemy się na tą pierwszą opcję, pierwsze będą masowane plecy oraz kark, następnie stopy, łydki oraz tył ud. Potem zostaniecie poproszeni o położenie się na plecach. Na początku masowany będzie przód nóg, następnie obie ręce. Jeśli wyrazisz taką chęć podczas masażu 90 minutowego przed masażem rąk jest możliwość włączenia w masaż, masażu brzucha i masażu pośladków.

Jeśli wolisz, aby kręgosłup był masowany na końcu, masaż rozpoczniemy od leżenie na plecach. W kolejności najpierw masowane będą ręce, ewentualnie brzuch i przód nóg. Po ułożeniu się na brzuchu najpierw masowane będą łydki i tył ud, a następnie plecy i kark. Wykonany zostanie także masaż pośladków i ud. Czy masażysta wykonuje masaż całego ciała klasyczny, czy masaż relaksacyjny całościowy kolejność masowanych części ciała jest taka sama. Tak właśnie wygląda standardowy masaż całościowy. Oczywiście możemy go modyfikować w zależności od twoich potrzeb. W masaż całego ciała włączyć możemy masaż pośladków, na życzenie wydłużyć masaż pleców lub wykonać bardziej intensywny masaż wokół stawów. W końcu masaże i zabiegi, które wykonujemy na całe ciało są dla Ciebie.

Masaż pleców czy masaż relaksacyjny, a może masaż całego ciała

Od wejścia do wyjścia 

Jeśli trafiłeś do profesjonalnego masażysty lub fizjoterapeuty, pierwsze, o co zostaniesz poproszony po wejściu do gabinetu, oczywiście po przywitaniu i przedstawieniu będzie zapoznanie się z przeciwwskazaniami do masażu. Masażysta przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia oraz Twoich potrzeb. Ponadto rozwieje wszelkie Twoje obawy. Możecie zostać zapytani również o muzykę, która preferujecie bądź zapach olejków eterycznych lub zapach oliwki, którą będziesz masowany. Jest to bardzo dobry dodatek do masażu, który potęguje jego relaksacyjne działanie. Bardzo często boimy lub wstydzimy się pójść na masaż, bo nie wiemy, czy na masażu trzeba się rozebrać. Tak bo przeprowadzeniu wywiadu i podpisaniu wszystkich potrzebnych zgód należy się rozebrać. Oczywiście możecie zostać w bieliźnie lub nawet krótkich spodenkach, jeśli będzie to dla Was bardziej komfortowe. 

Gdy już będziecie gotowi, terapeuta poprosi Was o położenie się na brzuchu bądź na plecach. Ważne jest, aby niemasowane części ciała były zakryte ręcznikiem lub kocem. Oszczędzi Wam to walki z przeziębieniem. Poczucie ciepła dodatkowo relaksuje i wprawia w pozytywny nastrój. Następnie masażysta przechodzi do wykonywania zabiegu. Stosując naprzemiennie głaskanierozcieranie przygotowuje poszczególne części ciała oraz stawów do dotyku oraz dalszego masażu. Po wykonaniu całego masażu, który z poprzedniego paragrafu już wiecie, co obejmuje, należy powoli usiąść, a następnie wstać i ubrać się. Po wyjściu z gabinetu, jeśli jest taka możliwość, warto chwilę odpocząć w poczekalni, napić się ciepłej herbaty a dopiero potem wrócić do domu.

Masaż klasyczny, masaż leczniczy, masaż relaksacyjny opis technik

Techniki masażu dzielimy na pięć podstawowych ruchów, jakie wykonujemy podczas naszej pracy. Należą do nich głaskanie, rozcieranie, ugniatanieoklepywanie i wibracja. Wszystkich technik użyjemy wykonując masaż klasyczny. Kiedy jednak wybierzesz masaż relaksacyjny zamiast silniejszego ugniatania czy oklepywania zastosujemy głaskanie, dzięki temu Twoje ciało ma możliwość jeszcze większego relaksu poprzez działanie masażysty. Robiąc masaż klasyczny czy masaż relaksacyjny, każdą z technik wykonujemy zgodnie z kierunkiem krwi żylnej. Techniki powtarzamy kilkukrotnie, aby przyzwyczaić fragment masowanej skóry do dotyku.

Masaż całościowy - popularny jest masaż klasyczny, ale warto się zastanowić nad masażem relaksacyjnym

Głaskanie to technika masażu, którą każdy terapeuta zaczyna i kończy masaż. Podczas masażu całego ciała wykonujemy ją na każdej masowanej części. Polega ono na lekkich, miarowych ruchach dłonią, która przystosowuje się do zarysów i kształtu masowanego ciała. W zależności od siły nacisku dzielimy je na powierzchowne i głębokie. Zadaniem tej najczęściej stosowanej techniki masażu klasycznego jest usunięcie złuszczonego naskórka i wydzielin skóry, oraz przesunięcie krwi żylnej i chłonki w kierunku serca. Dzięki temu nasza skóra jest lepiej odżywiona, ustępują zastoje i obrzęki.

Drugą z technik masażu jest rozcieranie. Również tą technikę tak jak głaskanie wykonujemy na każdej masowanej części ciała. Używając ruchów posuwisto-kolistych przesuwamy głębiej położone warstwy. Charakterystyczne dla tej techniki masażu jest wytworzenie ciepła, a co za tym idzie poprawie ukrwienia i odżywienia tkanek masowanych.

Zaraz po rozcieraniu występuje technika masażu klasycznego zwana ugniataniem. Tą technikę zazwyczaj pomijamy podczas masażu relaksacyjnego. Wykorzystujemy ją podczas pracy na dużych partiach mięśniowych. Polega na uniesieniu, uciśnięciu oraz wyciśnięciu tkanki masowanej. Ugniatanie ma na celu przepchnięcie krwi i chłonki oraz substancji zużytych robiąc miejsce dla substancji odżywczych. Techniką tą pobudzamy włókna mięśniowe, dzięki czemu sprawniej się kurczą i są lepiej odżywione. Stosując ugniatanie sprawiamy, że mięśnie po aktywności fizycznej szybciej się regenerują wzrasta ich siła oraz wytrzymałość.

Technika masażu której zazwyczaj się obawiamy jest oklepywanie. Oczywiście wykonując zabiegi relaksacyjne omijamy oklepywanie, ma bowiem działanie pobudzające. Nie stosujemy go również w trakcie masażu rąk. Krótkotrwałe, szybko następujące po sobie sprężyste uderzenia wywołują również silne przekrwienie. W naszej pracy możemy oklepywać lekko, średnio lub mocno. Wykorzystujemy do tego celu takie techniki masażu jak oklepywanie miotełkowe, łyżeczkowe, szczypcowe, piąstkowe.

Ostatnią techniką masażu całego ciała jest wibracja. Polega ona na przekazywaniu drgań pochodzących z ręki masażysty, wprowadzając masowaną część w rytmiczne drgania. Po zastosowaniu tej techniki masażu klasycznego następuje obniżenie pobudliwości mięśniowej oraz pobudzenie włókien mięśniowych zwiększając ich sprawność czynnościową. Całość masażu zawsze kończymy głaskaniem.

 

Jak należy przygotować się do masażu?

Przed przyjściem do fizjoterapeuty lub masażysty najlepiej zorientuj się, czy nie masz przeciwwskazań do wykonywania zabiegów na całe ciało. Kilka dość istotnych to: choroba nowotworowa, pierwszy trymestr ciąży czy żylaki. Jeśli masz wątpliwości najlepiej skonsultuj je z lekarzem lub fizjoterapeutom już w gabinecie. Załóż wygodną bieliznę i ubrania, które nie będą krępowały Twoich ruchów i będzie można je łatwo ściągnąć. Przed przyjazdem na masaż weź prysznic. Jeśli nie masz możliwości powrotu do domu, w gabinecie dostępna jest łazienka z prysznicem, z której możesz skorzystać przed lub po masażu. Czysty i pachnący nie będziesz musiał się wstydzić ani zastanawiać czy jesteś brudny. Będzie to przyjemne zarówno dla Ciebie jak i masażysty. Przyjdź trochę wcześniej, zawsze lepiej chwilkę poczekać, skorzystać z toalety i cieszyć się pełnym czasem masażu. Jeśli się spóźnisz najprawdopodobniej będziemy musieli skrócić Twój czas na relaks. Bardzo ważne jest również to, że jeżeli z jakiejkolwiek przyczyny nie możesz pojawić się na masażu, zgłoś to najlepiej jeśli to możliwe wcześniej. Na Twoje miejsce zapisać będzie się mógł inny klient, a my nie będziemy mieli luki w grafiku.

Zalety masażu całościowego

Bez wątpienia zaletą masażu całościowego jest to, że zabiegi te nie dotyczą poszczególnych odcinków a holistycznie i kompleksowo działają na Wasze ciało. Bardzo często myślimy, że masaże pleców wystarczą do tego, żeby poczuć się lepiej. Na pewno nie potwierdzi tego nikt kto kiedykolwiek miał do czynienia z masażem całego ciała. Ponad to przez godzinę czy półtorej jesteśmy w stanie lepiej się zrelaksować i w pełni poczuć wszystkie ruchy jakie wykonuje fizjoterapeuta. Ponadto masaż relaksacyjny czy masaż klasyczny to zabiegi, które należy powtarzać regularnie. Jeśli będziemy działać na powierzchnię całego ciała masaż przyniesie jeszcze lepsze efekty (masaż ud, masaż pośladków, masaż kończyn, pleców i brzucha). Dzięki temu, że masowane są plecy i kark, twoja głowa nie będzie Cię tak boleć, a pozycja siedząca stanie się trochę bardziej znośna, znikną bolące punkty na szyi czy między łopatkami. Opuchnięte nogi czy ręce przejdą metamorfozę i nabiorą więcej siły i lepszy wygląd. Poza tym to bardzo przyjemny i odprężający zabieg, po którym zyskasz więcej energii do życia.

Odbierz dostęp do Strefy Niskich Cen

  • Całkowicie  bezpłatny dojazd do domu pacjenta - Na terenie Wrocławia i okolic do 15 km - DOJAZD GRATIS ✅
  • Idealny na prezent SPERSONALIZOWANY VOUCHER ? Możliwość wykorzystania dla siebie lub dla bliskiej osoby!
  • Najniższe Ceny dla pacjentów Masajki dostępne w BEZPIECZNYCH ZAKUPACH ONLINE, przez Dotpay
  • Pełnowartościowy masaż, trwający 90 MINUT - 1,5 GODZINY ? Ponieważ wiemy, że tyle czasu potrzeba na pełne odprężenie i efektywny masaż
  • Ważność aż 6 MIESIĘCY - tak dużo masz czasu na wykorzystanie Vouchera na masaż

Wypełnij, aby bezpłatnie otrzymać dostęp do
najniższych cen

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!