Jaki są przyczyny częstych bólów głowy i jak radzić sobie z migreną
Częste bóle głowy nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie. Każdy z nas doświadczył w ciągu swojego życia przynajmniej raz uciążliwego bólu głowy. Zapewne ten temat dotyczy również wielu z Was. Przybliżymy Wam i opowiemy trochę więcej o coraz częściej występujących w dzisiejszych czasach bólów głowy. Tryb życia, nowoczesne technologie czy dieta bardzo często stanowią autostradę do dolegliwości bólowych głowy, które znacząco wpływają na nasze funkcjonowanie. Z powodu bólu głowy, który występuje bardzo często nie możesz spokojnie pracować. Ponad to bóle głowy niejednokrotnie łączą się z zawrotami głowy, wymiotami czy światłowstrętem. Wstanie z łóżka w takich dniach graniczy z cudem. W każdej chwili może powrócić przecież, lub nasilić się uporczywy ból głowy. Czy jesteś w grupie osób zmagających się z tą przypadłością? Bierzesz kolejną tabletkę przeciwbólową, a ból powraca z taka samą lub wzmożoną siłą, powodując rozdrażnienie, brak snu, brak apetytu, pogorszenie efektywności pracy oraz relacji z najbliższymi? Wyczerpałeś już całą listę tabletek przeciwbólowych dostępnych na rynku i nie dają żadnego rezultatu lub jest on znikomy?
Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie jesteś sam. Częste bóle głowy to najczęściej występujące zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego jak również najpowszechniejsza przyczyna konsultacji neurologicznych. Oznacza to, że aż 92% osób cierpi na bóle głowy a 90% osób doświadcza ich jeszcze przed skończeniem 40 roku życia. Oprócz tego, że ból głowy dotyczą wielu z Was mamy jeszcze jedną super wiadomość. Owszem wymagają one leczenia i oceny lekarza, jednak bardzo często my fizjoterapeuci możemy poradzić sobie z bólem głowy.
Skąd się biorą częste bóle głowy?
Zastanówmy się przez chwilę skąd bierze się Twoja dolegliwość. Może zamiast chodzić do lekarza po kolejne recepty wystarczy przeanalizować co w Twoim organizmie próbuje dać o sobie znać poprzez głowę?
Najprostszy trop zmierzający w kierunku rozwiązania zagadki to Twój tryb życia.
- Zastanów się jak często ostatnio znajdowałeś się w sytuacjach stresowych i jak to na Ciebie wpływało?
- Czy dostarczasz swojemu organizmowi dostateczną ilość snu, a może cierpisz na bezsenność lub siedzisz do późna w nocy a rano masz problemy ze wstaniem?
- Chciałbyś utrzymać formę, ale przesadzasz z wysiłkami fizycznymi w celu szybkiego przybrania masy mięśniowej?
- W jakim środowisku pracujesz i odpoczywasz. Ciągły hałas, mocne światło, zbyt silne zapachy, które stały się codziennością?
- Czy odpowiednio się odżywiasz? Wiesz, że w niektórych produktach znajdują się takie substancje jak aminy biogenne, które oddziałują na naczynia krwionośne mózgu powodując ich zwężanie lub rozszerzanie a co za tym idzie w nadmiernej ilości bóle głowy? Przyjrzyj się więc swojej diecie i sprawdź ile ostatnio było w niej przede wszystkim produktów wolno dojrzewających jak sery, kiszonki, kabanosy, piwo, wino, mleko, jogurty. One właśnie zawierają aminy biogenne.
Poza trybem życia warto kompleksowo zbadać swój organizm. Przyczyny bólu głowy mogą być różne. Nierzadko ból głowy nie zaczyna się wbrew pozorom w głowie! Zwróć uwagę na dolegliwości ze strony innych narządów. Ból głowy to jedynie reakcja odruchowa na bodźce z obwodu ciała. Być może trzeba zadbać o układ trawienny lub o wątrobę?
Częste bóle głowy, są ściśle powiązane np. z bólem szyi
Nie bez znaczenia jest oczywiście Twój kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe. Cierpisz na bóle szyi, a sytuacje stresowe powodują odruchowe napięcie mięśni karku? I tutaj właśnie zaczynają się Twoje bóle głowy. Włókna mięśni podpotylicznych przyczepiają się w większości do opony twardej mózgu, więc ich napięcie będzie powodowało silne bóle głowy. A może odczuwasz ból na odcinku kręgosłupa położonym jeszcze niżej? To także wpływa poprzez połączenia w Twoim organizmie na układ nerwowy. Wszystko ma znaczenie, a organizm funkcjonuje jako całość, więc napięcia w jednej części będą przenoszone na kolejne.
Najczęstsze bóle głowy to tak zwane napięciowe bóle głowy, których przyczyną jest połączenie wielu czynników, zarówno biologicznych, fizjologicznych i społecznych. Taki ból jest zlokalizowany w okolicy czoła lub jest to ból z tyłu głowy i ma charakter ściskający lub pulsujący.
Terapia migren daje Ci możliwość zwalczenia napięciowego bólu głowy oraz rozluźnienia mięśniowo-powięziowego na wszystkich poziomach kręgosłupa.
Kompleksowa terapia w walce z bólem głowy
Jeśli po wizycie u lekarza wykluczyliśmy poważne choroby powodujące ból głowy takie jak na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, nadciśnienie tętnicze, zapalenia zatok, ucha czy guz mózgu, możemy udać się do fizjoterapeuty. Przyczyny bólu głowy szukamy wtedy zazwyczaj w nadmiernym napięciu mięśni okolicy szyjno-piersiowej, urazach odcinka szyjnego kręgosłupa, nadmiernie występującym stresie, zbyt małej ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa czy przyjmowaniu nieprawidłowych pozycji.
Bóle głowy stanowią poważny problem diagnostyczno-terapeutyczny. Leczenie dolegliwości bólowych to bardzo trudne zadanie stawiane fizjoterapeutom. Terapia bólów głowy wymaga przeprowadzenia przez nas wywiadu, badania diagnostycznego, wszelkich badań obrazowych głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Dlatego bardzo ważne jest dla nas to abyś przed wizytą, przygotował całą dokumentację medyczną i uzbroił się w cierpliwość. Wywiad dotyczący bólów głowy jest szczegółowy, a w badaniu podmiotowym nie możemy niczego ominąć. Bez tak indywidualnego i kompleksowego podejścia terapia może nie przynieść rezultatów. Bądź możemy ominąć coś bardzo istotnego.
Bardzo ważna w terapii bólów głowy jest znajomość anatomii i biomechaniki kręgosłupa. Tylko wtedy techniki, które wykonujemy są bezpieczne i mogą skutecznie leczyć. Fizjoterapeuta pozostaje w ciągłym kontakcie z Wami, abyście czuli się komfortowo i mogli zgłosić swoje wątpliwości i dolegliwości które mogą wystąpić podczas terapii.
Cel terapii jest ustalany indywidualnie. W zależności od diagnozy zajmujemy się tą partią ciała, która według nas odpowiedzialna jest za częste bóle głowy. Zazwyczaj dążymy do uwolnienie od bólu i poprawy ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa. Jednak terapia wpływa również na polepszenie sylwetki, jakość snu czy uczucie zmęczenia. Podczas wizyty stosujemy różnego rodzaju metody dobrane do Waszych potrzeb. Jeśli chodzi o bóle głowy to łączymy ze sobą techniki masażu, terapii manualnej i kinezyterapii.Są to :
- masaż
- masaż tkanek głębokich
- pinoterapia
- terapia punktów spustowych
- mobilizacja stawów kręgosłupa
- poizometryczna relaksacja
- techniki trakcji kręgosłupa szyjnego
- nauka ćwiczeń, które możecie później wykonywać w domu
Czy ból głowy wymaga specjalistycznego leczenia?
Jeżeli lekarz jest pierwszą osobą do której udasz się jeśli boli Cię głowa to powinien wykonać on szereg badań aby wykluczyć wszystkie choroby, które mogą powodować ból głowy, który u Ciebie wystąpił. W przypadku kiedy stwierdzi on konieczność specjalistycznego leczenia powinieneś zastosować się do jego zaleceń. Jeżeli jednak głowa boli Cię bardzo często i nie ma to konkretnej przyczyny, może nie warto sięgać po kolejną tabletkę. Pamiętaj, że leczenie z użyciem środków przeciwbólowych bardzo często daje efekt błędnego koła. Bierzesz tabletkę, która blokuje ból głowy, ale blokuje również zdolności regeneracyjne wątroby, a co za tym idzie źle funkcjonująca wątroba da o sobie znać w postaci bólu głowy, więc bierzesz następną tabletkę…
Jeśli fizjoterapeuta to Twój pierwszy wybór w walce z bólem głowy to po wykonaniu kompleksowej diagnostyki, w niektórych przypadkach nie będzie możliwa terapia, a fizjoterapeuta pokieruje Cię na dodatkowe badania. Jeśli jednak wszystko będzie wskazywało na to, że ta migrena spowodowana jest przez nieprawidłowe napięcie mięśni czy inną przyczynę z którą terapeuta może sobie poradzić, możesz od razu przystąpić do terapii. Bóle głowy nie muszą Cię dłużej niepokoić, dlatego tak ważne jest aby szybko im zapobiegać.
Kompleksowa terapia ma za zadanie zminimalizowanie potrzeby farmakoterapii oraz uświadomienie Ci skąd ból głowy występuje właśnie u Ciebie oraz pokazanie różnorodności przyczyn częstego bólu głowy. Czasami wystarczy rozluźniający trening oddechowy, walka z punktami spustowymi w obrębie Twojego organizmu poprzez masaż czy praca na mięśniach podpotylicznych. Istnieje również wiele technik niwelujących uciążliwy ból głowy, które bardzo często możesz wykonywać samodzielnie w domu czy w pracy.
Przekonaj się sam jakie to proste, przyjdź do nas. Postaramy poradzić coś również na Twój ból głowy.
Do zobaczenia na terapii bólu głowy i migren!
Odbierz dostęp do Strefy Niskich Cen
Wypełnij, aby bezpłatnie otrzymać dostęp do
najniższych cen