Skip to content Skip to footer

Techniki masażu klasycznego czyli jak właściwie masujemy ? 

techniki masażu klasycznego

Techniki masażu klasycznego czyli jak właściwie masujemy ? 

Techniki masażu klasycznego dzielimy na pięć podstawowych ruchów jakie wykonujemy podczas masażu. Należą do nich głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrajca. Wszystkie techniki masażu klasycznego wykonujemy zgodnie z kierunkiem przepływu krwi żylnej. Każdą z technik wykonujemy przynajmniej dwa razy. Masaż w zależności od części ciała nie powinien trwać krócej niż 10 minut. 

techniki masażu klasycznego

Głaskanie  – pierwsza z technik masażu klasycznego

Techniką masażu klasycznego, którą każdy terapeuta zaczyna i kończy masaż jest głaskanie. Polega ono na lekkich, miarowych ruchach dłonią, która przystosowuje się do zarysów i kształtu masowanego ciała. W zależności od siły nacisku dzielimy je na powierzchowne i głębokie. Zadaniem tej najczęściej stosowanej techniki jest usunięcie złuszczonego naskórka i wydzielin skóry, oraz przesunięcie krwi żylnej i chłonki w kierunku serca. Dzięki temu nasza skóra jest lepiej odżywiona, ustępują zastoje i obrzęki.

 

Rozcieranie – zwiększamy elastyczność tkanek

Drugą z technik masażu klasycznego jest rozcieranie. Używając ruchów posuwisto-kolistych przesuwamy głębiej położone warstwy.  Charakterystyczne dla tej techniki masażu klasycznego jest wytworzenie ciepła a co za tym idzie poprawie ukrwienia i odżywienia tkanek masowanych. Jednym z zadań rozcierania jest również rozdrabnianie i przemieszczanie wysięków i obrzęków oraz praca ze zrostami i bliznami. 

 

Ugniatanie – odżywiamy mięśnie

Zaraz po rozcieraniu występuje technika masażu klasycznego zwana ugniataniem. Wykonywana na dużych partiach mięśniowych technika masażu klasycznego polega na uniesieniu, uciśnięciu oraz wyciśnięciu tkanki masowanej. Ugniatanie ma na celu przepchnięcie krwi i chłonki oraz substancji zużytych robiąc miejsce dla substancji odżywczych. Techniką tą pobudzamy włókna mięśniowe dzięki czemu sprawniej się kurczą i są lepiej odżywione. Stosując ugniatanie sprawiamy, że mięśnie po aktywności fizycznej szybciej się regenerują także wzrasta ich siła oraz wytrzymałość.

 

Oklepywanie – technika masażu relaksacyjnego której nie należy się obawiać. 

 Oklepywanie to krótkotrwałe i szybko następujące po sobie sprężyste uderzenia wywołujące silne przekrwienie oraz zmianę pobudliwości obwodowego układu nerwowego. Jest to technika masaży klasycznego która poprawia trofikę naszych mięśni, zmniejsza pobudliwość nerwową oraz ból neuralgiczny. W naszej pracy możemy stosować oklepywanie lekkie, średnie lub mocne. Wykorzystujemy do tego celu takie techniki jak oklepywanie miotełkowe, łyżeczkowe, szczypcowe i piąstkowe. 

 

Wibracja – ostatnia ale równie ważna technika masażu klasycznego.

Ostatnią techniką ale też najtrudniejszą do wykonania przez fizjoterapeutę jest wibracja. Polega ona na przekazywaniu drgań pochodzących z ręki masażysty wprowadzając masowaną część w rytmiczne drgania. Po zastosowaniu tej techniki masażu klasycznego następuje obniżenie pobudliwości mięśniowej oraz pobudzenie włókien mięśniowych zwiększając ich sprawność czynnościową. Zaletą oklepywania jest również przyspieszenie przemiany materii.

Techniki masażu klasycznego

 

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!