Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Przykurcz mięśni karku – w czym tkwi problem?

Przykurcz mięśni szyi sposoby

Przykurcz mięśni karku zdarza się bardzo często w dzisiejszych czasach. Przykurcze mięśni najczęściej spowodowane są nieprawidłową pozycją ciała, nieprawidłową pozycją podczas spania, stosowaniem zbyt dużych obciążeń treningowych lub nadmiernym stresem. Także brak aktywności fizycznej jest przyczyną przykurczu danego mięśnia. Wszystkie te czynniki bardzo często występują w dzisiejszym życiu. W końcu większość z nas ma pracę, podczas której musi siedzieć 8 godzin, albo nawet więcej przy biurku. Nie zachowujemy zazwyczaj prawidłowej higieny spania, prawie nikt na siłowni nie wykonuje odpowiedniej rozgrzewki przed ćwiczeniami, nie wspominając o stresie. W dzisiejszych czasach stres nie opuszcza nas nawet na chwilę. Dlatego przykurcz mięśni karku i szyi stał się dość często dolegliwością, z którą zgłaszają się do nas nasi klienci.

Przykurcz mięśni szyi

Przykurcz mięśni – przyczyny

Wspominaliśmy już wyżej o przyczynach, które najczęściej wywołują uczucie sztywności w karku. Tak naprawdę jednak są to tylko pośrednie przyczyny, które prowadzą do zmian w naszych mięśniach i kręgosłupie. Tak naprawdę przykurcz mięśni karku lub szyi jest następstwem zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie i zbyt dużego napięcia mięśni. Zmiany zwyrodnieniowe i napięcie mięśni powstaje na skutek przyjmowania nieprawidłowych pozycji, złego spania, przeciążeń na treningach czy stresu. Przykurcze mięśni to tylko dolegliwości, które uwidoczniają nam te zwyrodnienia.

Bóle szyi – objawy

Najczęstszym objawem przykurczu karku jest ból pojawiający się, gdy chcemy poruszyć głową. Mamy ograniczoną ruchomość szyjnego kręgosłupa. Powoduje to uczucie kija w szyi, który nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Pojawia się uczycie sztywności kręgosłupa szyjnego i ból. 

Ból karku i przykurcz mięśni karku – jak do niego nie dopuścić?

Ból szyi to jak już wiecie częsta dolegliwość, która dopada coraz więcej ludzi. Możemy jednak wdrożyć codzienną profilaktykę, aby nie było potrzebne późniejsze długotrwałe leczenie i żeby bóle karku nas nie dotyczyły.

  • Prawidłowe dostosowanie swojego stanowiska pracy – zadbaj o to, aby Twój monitor był ustawiony na odpowiedniej wysokości, dokładnie przed Tobą. Bardzo często monitor mamy ustawiony z boku i co chwilę na niego zerkamy, nie róbcie tego. Ustawcie monitor na wprost. Dostosujcie jego wysokość do siebie. Powinien on znajdować się naprzeciwko Waszych oczu, tak, żebyście nie musieli się do niego schylać. Dzięki temu nie dojdzie do przykurczu mięśni spowodowanego ustawieniem głowy w dół lub na bok. Ponadto starajcie się nie siedzieć cały czas w jednej pozycji. Róbcie przerwy w pracy, na krótki spacer, łyk wody. Często zmieniajcie swoją pozycję.
  • Ograniczcie do minimum stres. Nie jest to łatwe, wiemy. Postarajcie się jednak unikać sytuacji stresowych. Znajdźcie odskocznie od pracy. Może to być jakiś sport, spotkanie z przyjaciółmi.
  • Zrelaksujcie mięśnie szyi i nie tylko podczas masażu. Regularne korzystanie z masaży pozwoli waszym mięśniom i Wam się zrelaksować. Dzięki temu zyskacie chwilę dla siebie w gabinecie a Wasze napięcie mięśni zmniejszy się.
  • Zadbajcie o prawidłowy sen. Zarówno długość jak i przygotowanie do snu jest bardzo ważne. Postarajcie się nie używać smartfonów, nie oglądać telewizji ani nie korzystać z laptopa w łóżku przed snem. Wywietrzcie dokładnie pomieszczenie, w którym śpicie. Śpijcie od 6-8 godzin dziennie. Najlepiej połóżcie się spać przed 24.00. Nie używajcie miliona poduszek pod głowę. Mały jaś lub specjalna poduszka ortopedyczna wystarczą.
  • Przed treningiem zawsze wykonujcie porządną rozgrzewkę. Nie sięgajcie od razu po największe ciężary. Zwiększajcie je stopniowo. Starajcie się angażować mięśnie, które powinny być wykorzystywane do danego ćwiczenia. Nie dźwigajcie całym ciałem.
  • Wykonujcie ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi, w tym ćwiczenia na mięsień czworoboczny. Dzięki nim zniwelujecie ryzyko powstania bólu, sprawicie, że jakość waszej pracy będzie lepsza. Warto w kwestii takich ćwiczeń skonsultować się z fizjoterapeutą.

Przykurcz mięśni karku - jak sobie z nim radzić?

Co zrobić gdy dopadnie nas ból karku?

Nie dajmy się przekonać, że jak boli to znaczy, że się żyje. Nie od dziś wiadomo, że jest to bardzo stare powiedzenie, które zupełnie się nie sprawdza. Jeśli ból karku już jest odczuwalny, musisz zacząć szybko działać. Najprościej będzie wykonać ćwiczenia rozciągające mięśnie, które zostały przykurczone. Kilka serii takich ćwiczeń powinno przynieść ulgę dla kręgosłupa i mięśni szyi. Jeśli jednak nie potrafisz sam pozbyć się bólu koniecznie udaj się do specjalisty. Przykurcze mięśni + rehabilitacja, która przyniesie  kojący efekt. Od leczenia bólu szyi jest oczywiście fizjoterapeuta. To do niego powinniście skierować swoje kroki, jeśli nie radzicie sobie z uciążliwym bólem. Do leczenia wykorzystuje się różnego rodzaju techniki masażu, techniki terapii manualnej i wiele innych form fizjoterapii. Wszystko zależeć będzie od Waszego problemu. Fizjoterapeuta również zaleci odpowiednie ćwiczenia, które będziesz musiał wykonywać w domu. Jeśli więc borykasz się z bólem lub co jakiś czas go odczuwasz powinieneś udać się do specjalisty i poprosić o pomoc. Nie czekajcie na to aż ból będzie tak dokuczliwy, że nie będziecie mogli normalnie funkcjonować. Im szybciej zareagujecie, tym szybciej dolegliwości ustąpią.

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!