Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rozejście mięśnia prostego brzucha. Jak sobie z nim radzić?

rozejscie-miesnia-prostego-brzucha

Rozstęp mięśnia prostego brzucha

Kobiety będąc w ciąży lub zanim zdecydują się na zajście w ciąże bardzo często zastanawiają się i obawiają tego, że będą miały rozejście mięśnia prostego brzucha. Wyobrażają sobie to bardzo różnie, i niekiedy dramatycznie. Przyprawić to może również o lęk i strach oraz nocne koszmary. Chcemy rozwiać wasze wątpliwości i oswoić Was z “potworem” zwanym rozejściem mięśnia prostego brzucha.

rozejscie miesnia prostego brzucha

Kilka słów teorii.

Na samym dole tuż przy naszych trzewiach leży mięsień poprzeczny brzucha. Jest to jeden z głównych mięśni stabilizujących nasze ciało. Ponadto trzyma on nasze trzewia oraz brzuch razem. Dzięki niemu właśnie nasz mięsień prosty brzucha wygląda w taki sposób. Następnie wyżej położone są mięśnie skośne kolejno wewnętrzne i zewnętrzne brzucha. Dopiero na samej górze leży nasza gwiazda czyli mięsień prosty brzucha. rozciąga się on od spojenia łonowego aż po wyrostek mieczykowaty mostka. Mówiąc prosto od spojenie łonowego do mostka. Nasz problem jednak nie leży w samych mięśniach a kresie białej należącej właśnie do mięśnia prostego brzucha. Leży ona w linii pępka. Jest to tak zwana linia łącząca mięśnie proste brzucha znajdujące się po prawej i lewej stronie.

Wyobraźcie sobie teraz że w naszej macicy zaczyna rosnąć dziecko. W pierwszych miesiącach nic się nie dzieje jednak z biegiem czasu przybiera ono na wadze i zwiększa długość swojego ciała. Za ciasno byłoby mu w naszym brzuchu. Dlatego nasz macica zaczyna się powiększać, powłoki brzuszne ulegają rozciągnięciu w tym wcześniej wspomniane mięśnie. Nasz mięsień poprzeczny nie może już tak dobrze utrzymywać mięśnia prostego brzucha razem dlatego dochodzi do rozejścia. Jak widzisz to wszystko dla dobra Twojego dziecka, aby było mu dobrze i wygodnie u Ciebie w brzuchu.

Do rozejścia mięśnia prostego brzucha dochodzi u każdej kobiety będącej w ciąży. Jak to z fizjologią bywa u niektórych zupełnie nie zauważamy problemu a u innych wręcz przeciwnie. Jedno jest pewne. Nie musisz się tym zadręczać ponieważ jest to normalne zjawisko.

Prawidłowo zdiagnozowane i leczone rozejście mięśnia prostego brzucha to nic groźnego!

Sygnałem rozejścia mięśnia prostego brzucha jest również mocno wystający do przodu brzuch z charakterystycznym stożkiem, oraz gdy zaobserwujesz, że Twój brzuch nagle się powiększa, na przykład po nocy. Jeśli już jakiś czas temu urodziłaś dziecko a Twój brzuch nadal wygląda jak przed porodem lub budzisz się z płaskim brzuchem a po kilku godzinach jest on wystający koniecznie zgłoś się do specjalisty.

Nieleczone rozejście kresy białej może w przyszłości skutkować między innymi problemami z kręgosłupem, przemieszczaniem narządów, osłabionymi mięśniami dna miednicy, nietrzymaniem moczu a nawet przepuklinami.

Czy możesz sama sprawdzić rozejście mięśnia prostego brzucha?

Oczywiście. Zalecamy jednak w przypadku wątpliwości udać się do specjalisty. Poniżej przedstawiamy krótki teścik, który każda z Was może wykonać w warunkach domowych.

  • Połóż się na twardym podłożu, najlepiej na podłodze na plecach. Nogi ugnij w kolanach i biodrach. Jedną rękę połóż na środku brzucha, w linii pępka. Między jednym wystającym mięśniem prostym brzucha a drugim leży właśnie kresa biała. Trzymając palec na kresie białej unieś głowę lekko do góry, tak aby mięśnie brzucha się napięły. Przemieszczając palec przez całą linię kresy białej sprawdź czy się nie zapadają do środka. Jeśli się tak dzieje spróbuj umieścić wzdłuż tego miejsca swoje palce tak aby dotykały końców mięśnia prostego brzucha. Sprawdź ile palców mieści się pomiędzy mięśniami. Umownie jeden palec to 1 centymetr. Pamiętaj aby w taki sposób sprawdzić przebieg całej kresy. Jeśli w którymś miejscu mieszczą się więcej niż dwa palce pomiędzy mięśniami lub masz jakiekolwiek wątpliwości należy zgłosić się do fizjoterapeuty w celu dalszej diagnostyki.

Czy można to leczyć?

Jasne, że tak! Odpowiednią fizjoterapią i ćwiczeniami oraz poprawą stylu życia możemy sprawić że rozciągnięta kresa biała schowa się pomiędzy mięśniami prostymi brzucha.Ważne żeby jak najwcześniej zgłosić się po pomoc. Niewykluczona jest jednak praca z rozejściem mięśnia prostego brzucha nawet kilka lat po porodzie.

Sama możesz również zadbać o to, aby Twój brzuch wrócił jak najszybciej do kondycji sprzed porodu. Bardzo ważna jest prawidłowa wyprostowana pozycja ciała, odpowiednia technika wstawania z leżenia przez bok. Jak już wiesz z początku naszego tekstu to mięsień poprzeczny trzyma w ryzach mięsień prosty brzucha. Wykonywanie nawet 100 brzuszków dziennie nie pomoże a nawet pogorszy sprawę. W rozejściu skupiamy się bowiem na wzmacnianiu i pracy z mięśniem poprzecznym, a jest ona zupełnie inna niż praca z mięśniem prostym. Unikajcie również dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeśli chciałabyś poznać ćwiczenia, które możesz wykonywać, zgłoś się do fizjoterapeuty. Po zdiagnozowaniu, pokaże Ci indywidualnie dobrane ćwiczenia, które pomogą Ci wrócić do formy.

rozejscie kresy bialej

Odbierz dostęp do Strefy Niskich Cen

  • Całkowicie  bezpłatny dojazd do domu pacjenta - Na terenie Wrocławia i okolic do 15 km - DOJAZD GRATIS ✅
  • Idealny na prezent SPERSONALIZOWANY VOUCHER ? Możliwość wykorzystania dla siebie lub dla bliskiej osoby!
  • Najniższe Ceny dla pacjentów Masajki ? dostępne w BEZPIECZNYCH ZAKUPACH ONLINE, przez DOTPAY
  • Pełnowartościowy masaż, trwający 90 MINUT - 1,5 GODZINY ? Ponieważ wiemy, że tyle czasu potrzeba na pełne odprężenie i efektywny masaż
  • Ważność aż 6 MIESIĘCY ?  tak dużo czasu masz na wykorzystanie Vouchera na masaż 

Wypełnij, aby bezpłatnie otrzymać dostęp do
najniższych cen

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!