Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pionizacja po porodzie siłami natury oraz po cesarskim cięciu.

pionizacja-po-porodzie

Pionizacja po porodzie

Zazwyczaj kobiety będące w 9 miesiącu ciąży mają już wszystko gotowe, a przynajmniej tak im się wydaje. Dodają ostatnie niezbędne rzeczy do szpitalnej torby, składają wózek oraz łóżeczko, a w szafie znajdują się ładnie poskładane i starannie wyprane niemowlęce body. Nie zawsze jednak udało nam się przygotować siebie. Zwłaszcza na czas po porodzie. W wirze zakupów dla maluszka, stresu o to jak to będzie i czy damy radę zapominamy o tym, że powinnyśmy zadbać o siebie i swoją edukację. W tym artykule znajdziecie niezbędne informacje potrzebne do prawidłowego i najmniej bolesnego wstawania po porodzie przez cesarskie cięcie oraz po porodzie siłami natury.

jak wstac po porodzie

Wspólnym mianownikiem do rozpoczęcia pionizacji, niezależnie czy będzie to po cesarskim cięciu czy po naturalnym porodzie jest krótka gimnastyka, którą warto wykonywać przed wstaniem z łóżka. Wiemy jednak, że jak maluch płacze nie zawsze jest na to czas. Jednak gdy wstajemy normalnie, nie wliczając w to sytuacji kryzysowych warto wykonać krótki zestaw ćwiczeń. Takie ćwiczenia zapobiegają zawrotom głowy oraz minimalizują ich powikłania. Także zanim wstaniesz wykonaj kilka ćwiczeń pobudzających krążenie oraz układ oddechowy. Może to być krążenie stóp, zgięcia nóg w kolanach i stawach biodrowych, ruchy rąk oraz ćwiczenia oddechowe. Teraz spokojnie możesz wstać.

Pionizacja po porodzie siłami natury

W przypadku porodu siłami natury mogło dojść do pęknięcia lub rozcięcia krocza, dlatego bardzo ważna jest ochrona mięśni dna miednicy. Czyli unikamy pozycji siedzących.

  1. Leżąc na plecach uginamy nogi w kolanach (stopy podparte są o łóżko)
    Jedną rękę dajemy pod głowę (załóżmy prawą), drugą natomiast (lewą) przenosimy ciężar ciała na stronę po której mamy rękę pod głową. Nogi razem z lewą ręką synchronicznie przenoszone są na prawą stronę. Tak przechodzimy do leżenia na prawym boku.
  2. Prawą rękę, podpierając się na lewej dłoni kładziemy łokciem pod bark. Czyli wkładamy prawą rękę pod bark tak aby podpierać się na prawym przedramieniu i lewej dłoni.
  3. Następnie kładziemy prawą dłoń za siebie, delikatnie podciągamy kolana pod brzuch i przechodzimy do klęku podpartego. Będąc w klęku podpartym przesuwamy się do brzegu łóżka i ostrożnie z niego schodzimy.
  4. Przejście do leżenie następuje analogicznie. Najpierw wchodzimy na łóżko do klęku podpartego, kładziemy się na boku, a następnie na plecach.Pamiętajcie aby jak najrzadziej przechodzić do siedzenia oraz w początkowej fazie nie rozszerzać mocno nóg.

Pionizacja po cesarskim cięciu

  1. Leżąc na plecach uginamy nogi w kolanach (stopy podparte są o łóżko)
    Jedną rękę dajemy pod głowę (załóżmy prawą), drugą natomiast (lewą) przenosimy ciężar ciała na stronę po której mamy rękę pod głową. Nogi razem z lewą ręką synchronicznie przenoszone są na prawą stronę. Tak przechodzimy do leżenia na prawym boku. Ważne jest aby znaleźć się blisko boku łóżka.
  2. Prawą rękę, podpierając się na lewej dłoni kładziemy łokciem pod bark. Czyli wkładamy prawą rękę pod bark tak aby podpierać się na prawym przedramieniu i lewej dłoni.
  3. Kolana wysuwamy poza łóżko. Jednym ruchem, synchronicznie, podpierając i wspierając się na rękach, spuszczamy podudzia poza łóżko. W taki sposób przechodzimy do pozycji siedzącej.
  4. Przejście do leżenie następuje analogicznie. Najpierw siadamy, następnie kładziemy się na boku, a na końcu na plecach.

porod jak wstac

WAŻNE

Jeśli w którejś z pozycji zakręci Ci się w głowie lub poczujesz się słabo, pozostań w niej i pooddychaj.
Z czasem nabierzesz wprawy i takie wstawanie będzie zajmowało tyle samo czasu co normalne.
Warto przed porodem poćwiczyć oba sposoby pionizacji, aby jak emocje opadną wiedzieć co robić.

porod

Odbierz dostęp do Strefy Niskich Cen

  • Całkowicie  bezpłatny dojazd do domu pacjenta - Na terenie Wrocławia i okolic do 15 km - DOJAZD GRATIS ✅
  • Idealny na prezent SPERSONALIZOWANY VOUCHER ? Możliwość wykorzystania dla siebie lub dla bliskiej osoby!
  • Najniższe Ceny dla pacjentów Masajki ? dostępne w BEZPIECZNYCH ZAKUPACH ONLINE, przez DOTPAY
  • Pełnowartościowy masaż, trwający 90 MINUT - 1,5 GODZINY ? Ponieważ wiemy, że tyle czasu potrzeba na pełne odprężenie i efektywny masaż
  • Ważność aż 6 MIESIĘCY ?  tak dużo czasu masz na wykorzystanie Vouchera na masaż 

Wypełnij, aby bezpłatnie otrzymać dostęp do
najniższych cen

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!