Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aromaterapia i jej wpływ na mózg. Działanie najpopularniejszych olejków

Aromaterapia - baner.

Wykorzystanie olejków eterycznych do celów relaksacyjnych, zdrowotnych i kosmetycznych znane jest już od starożytności. Jednak od niedawna prowadzone są również badania nad ich wpływem na działanie naszego mózgu. Sprawdzamy, jak aromaterapia może wpłynąć na nasze samopoczucie oraz na układ nerwowy.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to holistyczna metoda dbania o ciało i umysł człowieka, która czerpie z siły natury. Olejki eteryczne w ramach aromaterapii są wprowadzane do organizmu za pomocą porów skóry, drogami oddechowymi lub błonami śluzowymi.

Samo słowo „aromaterapia” powstało na początku XX w., kiedy to podczas przeprowadzania eksperymentu naukowiec Maurice Gattefosse oparzył się w rękę, a zranioną dłoń włożył do miski, w której znajdował się olejek lawendowy. Rana zagoiła się zaskakująco szybko, nie pozostawiając po sobie blizny. To zainspirowało Gattefosse’a do rozpoczęcia badań nad leczniczym działaniem olejków. Swoją książkę nazwał właśnie „Aromaterapia”.

Znane od starożytności właściwości lecznicze olejków eterycznych potwierdziły również liczne badania naukowe. Dzięki temu znaczenie aromaterapii jako alternatywnej metodzie leczenia ciągle wzrasta.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty pochodzące z różnych części roślin. Olejki mogą być tworzone z płatków kwiatów, korzeni, żywicy, kory, a nawet liści. Do ich produkcji wykorzystywane są różne metody. Najpopularniejsze, to między innymi destylacja, ekstrakcja, absorpcja, maceracja oraz wytłaczanie.

Olejki eteryczne wykazują działanie terapeutyczne, dlatego są często wykorzystywane w celach leczniczych. Należy jednak pamiętać, aby aplikować je na skórę tylko po ich rozcieńczeniu.

Olejki - aromaterapia.

Jak zapachy oddziaływają na mózg?

Aromaterapia to wciąż nie do końca zbadana forma terapii. Jednak kolejne badania naukowe potwierdzają jej ogromny potencjał w leczeniu niektórych schorzeń neurologicznych. Olejki eteryczne wykorzystywane w aromaterapii mają szczególnie interesujący wpływ na nasz mózg. Mogą bowiem wpływać na poprawę funkcji kognitywnych, np. pamięci czy też koncentracji.

Dodatkowo olejki mogą wpływać na nasze samopoczucie, podnosząc nastrój, a nawet działając antydepresyjnie, przeciwlękowo i uspokajająco.

Aromaterapia jest także wykorzystywana jako terapia towarzysząca w chorobach degeneracyjnych mózgu, takich jak Alzheimer i demencja. Badania naukowe wskazują również na ich zbawienny wpływ w uśmierzeniu bólu w niektórych nieuleczalnych chorobach, w tym w zaawansowanym stadium chorób nowotworowych.

Zastosowanie aromaterapii może wpływać także na ochronę mózgu przed działaniem wolnych rodników. Zatem olejki eteryczne, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne, spowalniają starzenie się mózgu.

W jaki sposób olejki oddziałują na mózg?

Ludzki mózg, który stanowi zaledwie 2% naszego ciała, jest doskonale chroniony poprzez barierę krew-mózg. Bariera ta ma za zadanie minimalizować ryzyko dostania się do mózgu toksyn. Olejki eteryczne mają zdolność do pokonywania tej bariery głównie ze względu na wielkość ich cząsteczek oraz lipofilność.

Dodatkowo olejki eteryczne wykazują się stosunkowo dobrym rozpuszczaniem w tłuszczach, co dodatkowo pozwala im na pokonywanie błon w ludzkim organizmie. Dzięki możliwości przekraczania bariery krew-mózg olejki eteryczne mogą oddziaływać na różne receptory w mózgu, wpływając tym samym na wspomnianą już wyżej poprawę koncentracji, czy obniżenie napięcia.

Działanie najpopularniejszych olejków

Zbawienne działanie aromaterapii na nasz mózg skłania coraz większą liczbę osób do otaczania się olejkami na co dzień. Jeżeli chcemy wpłynąć poprzez odpowiednie aromaty roślinne na poprawę funkcjonowania naszego mózgu, to powinniśmy włączyć kilka podstawowych zapachów do naszego życia.

Jednym z olejków, które znacząco poprawiają kondycję mózgu, jest olejek z kurkumy. Jego regularne stosowanie wpływa nie tylko na ogólną poprawę funkcjonowania mózgu, ale także jest wykorzystywany pomocniczo w leczeniu osób po udarze oraz z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer lub choroba Parkinsona.

Innym olejkiem, który ma dobroczynny wpływ na nasz mózg, a w szczególności na jego funkcję zapamiętywania jest olejek kadzidłowca. Jest on pozyskiwany z żywicy drzewa kadzidłowego i ma ziemisty, orientalny zapach. Jego regularne stosowanie wpływa nie tylko na pamięć, ale także ma działanie przeciwnowotworowe.

Aromaterapia - kobieta.

Na pamięć i koncentrację dobrym wyborem będzie także olejek z rozmarynu. Najnowsze badania naukowe potwierdziły także jego dobroczynny wpływ na poprawę zdolności uczenia się dzieci.

Olejek cytrynowy, poza pięknym i świeżym zapachem ma również działanie poprawiające koncentrację do tego stopnia, że w niektórych firmach finansowych, jego ekstrakt jest regularnie rozpylany w pomieszczeniach biurowych. Podobno wpływa to na obniżenie liczby popełnianych błędów obliczeniowych.

Inne olejki, które wykazują prozdrowotne oddziaływanie na nasz mózg to m.in. olejki cytrusowe, takie jak pomarańczowy, grejpfrutowy i bergamotka. Mają one właściwości antydepresyjne oraz relaksujące. Decydując się na olejek cedrowy, zwiększymy naszą równowagę psychiczną oraz uspokoimy nasze emocje.

Znany wszystkim doskonale olejek lawendowy będzie doskonałym wyborem dla tych wszystkich, którzy mają problemy z zasypianiem. Olejek lawendowy ma bowiem działanie rozluźniające oraz wpływa na obniżenie poziomu stresu.

Aromaterapia dzięki swoim właściwościom ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego profilaktycznie warto włączyć ją do naszego codziennego życia.

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!