Skip to content Skip to footer

Ranking samodzielnych masaży, które sprawią, że poczujesz się jak nowo narodzony

Ranking samodzielnych masaży - baner.

Ból nie oszczędza nikogo. Potrafi pojawić się w najmniej odpowiednim momencie i skutecznie pokrzyżować nasze plany. Jest nieprzewidywalny w formie i intensywności. Dlatego, kiedy Cię znów dopadnie, bądź przygotowany, aby sobie z nim skutecznie poradzić. Przeczytaj przygotowany przez nas ranking skutecznych masaży, które zniwelują ból i pomogą Ci obniżyć napięcie.

Auto masaż — o czym pamiętać?

Po pierwsze nie szkodzić (primum non nocere) to podstawowa zasada medycyny oraz nauk okołomedycznych, a także fizjoterapii. Wykonując samodzielny masaż w domu, należy o niej także pamiętać. Jak zatem wykonać masaż, który będzie dla nas bezpieczny, a jednocześnie przyniesie oczekiwane rezultaty?

Przede wszystkim powinieneś unikać bezpośredniego masowania kręgosłupa. Boli Cię odcinek szyjny lub lędźwiowy? Prawdopodobnie przeciążone mięśnie utrzymujące Twój kręgosłup dają o sobie znać promieniującym bólem, który często jest mylnie interpretowany, jako ból samego kręgosłupa. Dla ich rozluźnienia wystarczy masaż w okolicy kręgosłupa.

Samodzielny masaż można zrobić zarówno w domu, jak i w pracy. To proste odczuwasz ból — masujesz. Jednak automasaż to nie tylko remedium na ból, ale także doskonały sposób na relaks. Jeżeli marzysz o chwili tylko dla siebie, aby zredukować stres i napięcie to rekomendujemy, aby zadbać także o odpowiednią atmosferę. Możesz włączyć spokojną relaksacyjną muzykę, zapalić kadzidełko lub ulubioną święcę zapachową i przystąpić do masażu. Jeżeli masz taką możliwość, możesz przed masażem wziąć ciepłą kąpiel, która oczyści ciało i dodatkowo rozluźni zbolałe mięśnie.

A teraz rozsiądź się wygodnie (koniecznie zachowując odpowiednią postawę) i przeczytaj przygotowany przez nas ranking masaży. Możesz je spokojnie wykonać w swoim domowym zaciszu lub w miejscu pracy.

4. Masaż karku i barków

Nasz ranking otwieramy masażem karku i barków. Nie bez powodu. Ze względu na pracę przed komputerem ból tej okolicy należy do codzienności wielu z nas. Jak sobie z nim poradzić bez konieczności wizyty u fizjoterapeuty? Wystarczy zaopatrzyć się w piłeczki pingpongowe!

Masaż możemy wykonać przy ścianie lub w pozycji leżącej na podłodze. Piłeczkę wkładamy najpierw na prawą stronę karku (omijając kręgosłup) i bardzo wolno przesuwamy się do góry i w dół, tak aby piłeczka masowała nasz kark. Następnie piłeczkę przekładamy na drugą stronę i czynność powtarzamy. W ten sam sposób masujemy barki.

3. Masaż twarzy

Pielęgnacja twarzy to nie tylko aplikowanie dobrej jakości kosmetyków, ale także regularne wykonywanie masaży. Nasza twarz składa się z wielu mięśni, które z powodu mimiki, stresu, czy nawet snu napinają się, tworząc zmarszczki. Z wiekiem możemy także zauważyć nasilające się obrzęki twarzy, które są spowodowane nieprawidłowym przepływem limfy.

Masaż twarzy.

Aby przeciwdziałać tym objawom, warto do codziennej pielęgnacji wprowadzić regularne masaże twarzy. Do wykonania tego automasażu zwanego również drenażem limfatycznym konieczne jest użycie naturalnego olejku, który będzie zapobiegać naciąganiu skóry. Masaż wykonujemy kłykciami palców: wskazującego oraz serdecznego. Zaczynamy od masażu czoła, przesuwając po nim palcami od punktu między brwiami do linii włosów. Czynność wykonujemy 30 razy.

Następnie tym samym ruchem palce kierujemy na boki czoła, zjeżdżając za uszy, aż do końca szyi. Kolejno przechodzimy do brwi, masując w ten sam sposób co czoło. Po wykonaniu 30 powtórzeń schodzimy jeszcze niżej i masaż wykonujemy w miejscu, gdzie wyczuwamy początek oczodołu. Następnie ruch powtarzamy pod kośćmi policzkowymi, na brodzie i żuchwie.

Przy tym masażu pamiętaj, aby regularnie nanosić olejek na palce, dzięki czemu nie będziesz niepotrzebnie naciągać swojej skóry. Efektem masażu będzie nie tylko ujędrnienie oraz delikatne wyrównanie linii mimicznych, ale także poprawa elastyczności i ukrwienia twarzy.

2. Masaż pleców

Bóle pleców spowodowane pracą przy biurku, nieprawidłową postawą lub brakiem aktywności fizycznej nie są Ci obce? Mamy na to domowy sposób w postaci masażu. Do jego wykonania będziesz potrzebować piłeczki pingpongowej lub wałka piankowego, który umieszczasz w miejscu odczuwanego bólu. Następnie wykonujesz delikatne ruchy koliste, które będą masować wrażliwe miejsce. Ćwiczenie najlepiej wykonywać na leżąco, wtedy ucisk na bolące miejsce będzie największy. Jeżeli jednak ból okaże się nie do zniesienia, masaż możesz również wykonać, stojąc przy ścianie.

1. Masaż stóp

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć masażu stóp, który pomaga w pozbyciu się stresu, napięcia oraz wzmacnia układ odpornościowy. Dla lepszych efektów warto wykonywać go regularnie jednak nie dłużej niż 15 minut.

Masaż stóp.

Do wykonania masażu znów przyda nam się piłeczka pingpongowa. Siedząc, stawiamy stopę na piłce i powolnym ruchem rolujemy ją w górę i w dół, pamiętając przy tym o dociskaniu stopy do piłki. Ten sam masaż wykonujemy na drugiej stopie.

Przedstawione masaże pomogą Ci w pozbyciu się napięcia w mięśniach oraz zrelaksowaniu się w trakcie pracy lub po całym dniu aktywności. Wystarczy, że poświęcisz na nie kilka minut dziennie, a pozytywnie wpłyną na Twoje lepsze samopoczucie oraz zdrowie.

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!