Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rolowanie – wałki, piłki do masażu – co wybrać?

Rolowanie - baner.

Napięcia mięśni mogą wynikać zarówno z urazów, złej postawy ciała, stresu, jak i z intensywnych treningów. Aby polepszyć kondycje i ich stan, zacznij stosować rolling. Jednak rolowanie to rozległy temat – wałki, piłki do masażu – co wybrać? Zacznij o zdobycia większej wiedzy na temat rolowania.

Czym jest rolowanie i jak je wykonywać?

Rolling jest jedną z form automasażu, która jest bardzo prosta w wykonaniu. Oczywiście nad samą techniką musisz popracować, zanim wyjdzie ci ona tak, jak trzeba, jednakże sam masaż nie jest trudny do wykonania.

Najczęściej rolowaniu poddaje się mięśnie nóg w celu zmniejszenia ich napięcia i rozklejenia bruzd między mięśniami. To też świetny sposób na rozluźnienie mięśni przed treningiem, poprawienie przepływu krwi oraz w rezultacie poprawę mobilności. Rolować możesz każdą część ciała, ale najczęściej warto to robić w przypadku stóp, podudzi, ud, łydek i pośladków.

Wystarczy, że weźmiesz twardy, obracający się przedmiot, którym wykonasz właściwe ruchy. Świetny będzie do tego zarówno wałek, jak i piłka. Przedmiot kładziesz na wybranej części ciała i zaczynasz go przesuwać, jednocześnie naciskając na mięśnie. Spowoduje to ból, ale to normalne. Twoim zadaniem jest tak go kontrolować, aby był do zniesienia i jednocześnie mógł ci pomóc osiągnąć zakładane rezultaty.

Rolowanie wałkiem.

Dla kogo najlepszy będzie rolling?

Rolling to bardzo zdrowa forma masażu, który warto wykonywać w naprawdę wielu przypadkach. Ze względu na swoje działanie warto, abyś wykonywał go zawsze wtedy, gdy chcesz poprawić ogólny stan swoich mięśni. Dla kogo jeszcze będzie on praktyczny?

Sportowcy

Nie ulega wątpliwości, że osoby aktywne fizycznie powinny korzystać z wielu form masażu. Oznacza, to, że rolowanie jest jak najbardziej dla nich. Nie musisz być jednak profesjonalistą, aby korzystać z rolowania. To masaż, który świetnie przygotuje twoje ciało do każdego rodzaju treningu, dlatego nie bój się go zastosować go zawsze wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę.

Uczestnicy rehabilitacji

Rolowanie to ważny element wielu rehabilitacji, na które pacjenci są wysyłanie w razie urazu lub po operacjach. Dzięki rolowaniu ciało pacjenta znacznie łatwiej przygotowuje się do zabiegów, które mają na celu polepszenie sprawności pacjenta.

Pracownicy biurowi

Siedząca praca sprawia, że ciało przestaje funkcjonować tak, jak powinno. Zastałe mięśnie, sztywne części ciała i złe samopoczucie to tylko niektóre z efektów, jakie może przynieść zupełny brak ruchu w połączeniu z siedzącym trybem pracy. Dla tych osób największym problemem będą przykurcze kolan, zginaczy bioder i sztywność karku.

Osoby pracujące na stojąco

W przypadku wielogodzinnego stania mięśnie nóg to tylko niektóre z tych mocno obciążonych. Rolowanie stóp w przypadku wykonywania takiej pracy powinno ci przynieść największą ulgę.

Pamiętaj, że nie musisz cierpieć na żadne bóle, czy też mieć skierowania od lekarza, aby wykonywać rolowanie na sobie. Możesz to robić całkowicie profilaktycznie, jednak najpierw dowiedz się, czy nie masz do tego żadnych przeciwwskazań.

Jakie są przeciwwskazania do rolowania?

Jak i wiele innych zabiegów, również rolowanie ma przeciwwskazanie do stosowania. Nie wykonuj tego masażu, jeśli posiadasz otwarte rany, otarcia lub nadwrażliwość skóry, która sprawi, że będzie ono momentami nie do zniesienia. Do stanów, które powinny ograniczyć twoje automasaże, należą złamania, zwichnięcia, oparzenia i wszystko, co przy masażu może spowodować dodatkowy ból i uszkodzenia. Zerwanie mięśni również nie jest wskazaniem do wspomagania się masażami.

Kobieta rolująca plecy.

Jakie korzyści przynosi rolowanie mięśni?

Korzyści wynikające z rolowania wybranych partii mięśniowych są ogromne. Warto, abyś wiedział, że rolling oddziałuje między innymi na:

  • mięśnie powierzchniowe,
  • mięśnie głębokie,
  • więzadła,
  • torebki stawowe,
  • powięź wokółmięśniową.

Rolowanie działa więc na warstwy mięśni oraz na wiele elementów, które się wokół nich znajdują. Weź to pod uwagę.

Rolowanie – wałki, piłki do masażu – co wybrać?

Jeśli zdecydowałeś się już na rolowanie swoich mięśni, użyj do tego odpowiedniego narzędzia. Piłki używaj szczególnie wtedy, gdy nie możesz dotrzeć wałkiem do określonych partii ciała. Masując piłeczką, możesz działać nieco dokładniej niż wałkiem. Jeśli wybierzesz wałek, będziesz mógł precyzyjnie zająć się wszystkimi większymi partiami ciała. Dobrze dobrany będzie idealnym narzędziem do rozluźnienia mięśni zarówno przed, jak i po treningu. Możesz wybrać zarówno roller gładki, jak i karbowany. Wszystko zależy od twojego progu bólu i od efektów, które chcesz dzięki niemu osiągnąć.

Możesz też wybrać podwójną piłkę, dzięki której twoje mięśnie przykręgosłupowe poczują się znacznie lepiej. Stosując go do rolowania, zawsze omijaj struktury kostne.

Wybierając konkretne narzędzie, zwróć uwagę na jego przeznaczenie. Być może producent sam nakieruje cię, jakie partie ciała warto rolować jego narzędziem. Druga rzecz to wielkość. Jeśli narzędzie będzie zbyt duże, niewiele ci pomoże. Trzecia rzecz to twardość rollera. Zacznij od miększych, aby przyzwyczaić swoje ciała do specyficznego nacisku.

Zawsze patrz przede wszystkim na swój komfort, ponieważ rolowanie, mimo sprawiania dyskomfortu, nie może sprawiać ci zbyt dużego bólu. Do dzieła!

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!