Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

nie tylko relaks – na czym polega masaż stemplami?

Masaż stemplami - baner.

Masaż stemplami wywodzi się z tradycyjnego masażu tajskiego, starożytnego systemu leczniczego znanego w Tajlandii od ponad 5000 lat. To rodzaj alternatywnej terapii, która jest stosowana na tkankach miękkich, takich jak mięśnie i powięź. Masaż gorącymi stemplami przynosi głęboki relaks i odprężenie. Celem masażu stemplami jest również pobudzenie i uwolnienie blokad w ciele.

Dlatego w ciągu ostatniej dekady masaż ten stał się popularny również w Europie. Został tak dobrze przyjęty, że często łączy się go z kilkoma innymi technikami, aby uzyskać większe korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne.

Masaż stemplami ziołowymi: co znajduje się w stemplach?

Olejki eteryczne z ziół w stemplach mogą pomóc złagodzić wiele dolegliwości, wpływają pozytywnie na bóle mięśni, napięcie, stymulują układ limfatyczny, zwiększają przepływ krwi i usprawniają krążenie.

Masaż stemplami - pacjentka.

Zioła i mieszanki ziół najczęściej stosowane w stemplach ziołowych to:

  • Limonka kafir (Papeda) – pomaga w detoksykacji krwi, poprawia trawienie, zmniejsza stres i łagodzi stany zapalne oraz leczy dolegliwości dróg oddechowych.
  • Imbir – zmniejsza ból mięśni i pomaga je rozluźnić.
  • Eukaliptus – działa antyseptycznie, przyspiesza gojenie, a zawarte w nim substancje czynne wspomagają leczenie przeziębienia i astmy.
  • Ostryż cytwarowy, cytwar – pomaga przy utracie apetytu, niestrawności, zmniejsza niepokój i stres.
  • Trawa cytrynowa – pomaga łagodzić ból, w tym bóle mięśniowe, stany zapalne, gorączkę oraz pomaga zrównoważyć poziom cukru i cholesterolu we krwi. Wpływa hamująco na rozwój niektórych bakterii i drożdży.
  • Kurkuma – substancje czynne w niej zawarte pomagają w detoksykacji organizmu i stanach zapalnych. Poprawia krążenie i trawienie.
  • Kamfora – pomaga leczyć niektóre schorzenia skóry, łagodzi ból, pobudza krążenie, ma właściwości przeciwzapalne. Łagodzi stres i niepokój, działa dobrze na bezsenność.
  • Tamaryndowiec – może być korzystny przy cukrzycy i chorobach serca. Wspomaga detoksykację organizmu oraz działa przeciwzapalnie.
  • Kminek – pomaga w biegunce, zwalcza bakterie, pomaga kontrolować poziom cukru i cholesterolu we krwi, wykazuje pewne właściwości przeciwnowotworowe.

Masaż stemplami ziołowymi – komu jest polecany?

Dzięki zawartym w nich składnikom masaż stemplami ziołowymi polecany jest osobom cierpiącym na bóle mięśni, przewlekle zmęczonym, zestresowanym oraz pracującym w pozycji siedzącej. Masaż stemplami ziołowymi ma również pomóc tym, którzy chcą zredukować cellulit lub schudnąć, ponieważ zabieg przyspiesza metabolizm.

Jakich efektów możesz spodziewać się po masażu stemplami?

Masaż tajski stemplami ziołowymi łączy aromaterapię, terapię termiczną, terapię ziołową i masaż w jednym zabiegu. Mieszanki ziół użyte w stemplach pomagają:

  • złagodzić stres,
  • poprawić sen,
  • zmniejszyć obrzęki,
  • poprawić ogólne samopoczucie,
  • poprawić krążenie krwi,
  • odżywić i utrzymać zdrową skórę,
  • zwiększyć odporność,
  • zwiększyć przepływ energii w ciele.

Masaż gorącymi stemplami stymuluje układ limfatyczny, co pomaga usuwać produkty przemiany materii z organizmu. Ten rodzaj masażu pozwala radzić sobie z bólem, szczególnie z częstym u osób prowadzących siedzący tryb życia bólem dolnej części pleców oraz karku i barków. Regularne masaże okazują się korzystniejsze niż standardowa terapia u pacjentów z bólem mięśni zwyrodnieniowych stawów.

Stemple do masażu.

Masaż stemplami ziołowymi: jak przebiega?

Terapeutka używa do masażu materiałowych stempli, które są wypełnione mieszanką różnych ziół. Stemple są podgrzewane, a następnie masażystka uciska nimi bezpośrednio różne punkty na ciele leżącej osoby. Uciskany obszar zależy od rodzaju masażu – może to być masaż wykonywany na konkretnej części ciała (szyi, ramionach, plecach) lub masaż całego ciała. Masaż z reguły trwa 90-120 minut.

Jak przygotować się do masażu stemplami?

W dzień masażu nie jedz ciężkostrawnych rzeczy. Na nie mniej niż godzinę przed masażem zjedz coś lekkiego np. owoce. Staraj się nawadniać przez cały dzień, pijąc wodę (masaż jest skuteczniejszy na nawodnionej skórze). Odstaw produkty, które utrudniają nawodnienie (kawę, alkohol). Przed wejściem do gabinetu pozbądź się biżuterii, ale pamiętaj, by wziąć ze sobą coś do spięcia włosów.

Stemple ziołowe – jak się je przygotowuje?

Do wykonania stempli ziołowych można wykorzystać wiele ziół i ich kombinacji. Wybór odpowiedniej mieszanki lub ziół zależy od powodu, z jakiego chcesz poddać się masażowi. Jeśli wybór ziół jest już dokonany, stemple przygotowuje się następująco:

  1. W kawałku materiału umieszcza się wybraną mieszankę ziół. Zaginając brzegi materiału do góry, tworzy się twardą kulkę.
  2. Materiał jest ciasno związywany za pomocą przędzy lub nici.
  3. Stemple są podgrzewane przy użyciu pary.
  4. Przed rozpoczęciem masażu sprawdza się temperaturę kulki kompresu ziołowego, po czym wykonuje masaż.

Przeciwwskazania do masażu stemplami ziołowymi

Masaż tajskimi stemplami ziołowymi ma kilka przeciwwskazań. Nie powinny z niego korzystać kobiety w czasie menstruacji oraz w ciąży. Nie jest też wskazany dla osób mających żylaki oraz problemy z krzepliwością krwi. Przeciwwskazaniem do masażu tego typu jest też popękana, zraniona skóra oraz choroby skóry typu grzybica czy łuszczyca. Nie umawiaj się na masaż tajski stemplami ziołowymi, jeśli masz podwyższoną temperaturę ciała lub jesteś świeżo po przebytej chorobie. Stemple ziołowe nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia, w tym choroby serca.

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!