Skip to content Skip to footer

Ból w łokciu – skąd się bierze i jak z nim wygrać?

Ból w łokciu, jak z nim wygrać?

Ból w łokciu jest nieprzyjemną dolegliwością, która znacząco utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Staw łokciowy intensywnie pracuje przez cały dzień, dlatego często jest narażony na przeciążenia rzutujące na dolegliwości w obrębie przedramienia i ręki. Przyczyn odczuwania bólu łokcia może być wiele. Począwszy od stale powtarzanych ruchów ręki (bez zmian pozycji łokcia, częste podpieranie się i utrzymywanie długo stawu łokciowego w pozycji zgięciowej), poprzez stan zapalny lub zmiany w obrębie kręgosłupa. Wyróżniamy kilka rodzajów schorzeń powodujących ból w łokciu, np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty czy też zespół rowka nerwu łokciowego. Zarówno przyczyny i dolegliwości można wyeliminować, potrzebne jest kompleksowe badanie i diagnostyka, a potem odpowiednie leczenie i rehabilitacja.

Staw łokciowy – charakterystyka stawu

Staw łokciowy jest jednym z bardziej skomplikowanych połączeń w obrębie ciała. Tworzą go trzy kości (łokciowa, ramienna i promieniowa) oraz więzadła i torebka stawowa. Staw łokciowy odpowiada za zginanie, prostowanie, nawracanie i odwracanie ręki. Jest niezbędny do podnoszenia, obracania i chwytania przedmiotów. Ściśle współpracuje z nadgarstkiem, ze stawem ramiennym, odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Narażony jest na intensywną eksploatację, częste obtłuczenia, urazy mechaniczne i zmiany zwyrodnieniowe.

Ból łokcia – przyczyny

Jedną z najczęściej występujących przyczyn bólu łokcia jest intensywna eksploatacja stawu łokciowego. Dolegliwość często pojawia się u sportowców i wśród zawodowców, intensywnie pracujących stawem łokciowym i nadgarstkiem (np. fryzjerzy, mechanicy). Monotonne ruchy wykonywane przy użyciu łokcia, kilkugodzinna praca w niezmienionej pozycji rąk (np. pisanie na klawiaturze) także może doprowadzić do bólu w obrębie stawów łokciowych.

Ból w łokciu uprzykrza życie.

Ból łokcia może wynikać ze zwyrodnień i dolegliwości leżących po stronie kręgosłupa, a szczególnie odcinka szyjnego (np. dyskopatia). Także artoza i schorzenia reumatyczne powodują silny ból łokcia. Kolejną częstą przyczyną są urazy fizyczne, spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, wypadkami w czasie pracy i skutkami uprawiania ekstremalnych sportów. Urazu możemy się nabawić także podczas codziennych aktywności, np. jazda na rowerze, na rolkach. Ważne, aby odpowiednio zabezpieczyć stawy przed potencjalnymi urazami (zakładamy ochraniacze).

Ból w łokciu – schorzenia i ich objawy

Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest łokieć tenisisty. Objawem łokcia tenisisty jest ból po bocznej stronie stawu łokciowego. Głownie odczuwamy go przy ruchu nawracania przedramienia oraz przy ruchu prostowania stawu łokciowego. Często rozpoznawanym schorzeniem jest również łokieć golfisty, charakteryzujący się bólem po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego. Głownie ból odczuwany jest przy ruchach odwracania przedramienia. Kolejną dolegliwością w okolicach stawu łokciowego jest zespół rowka nerwu łokciowego. Dolegliwości spowodowane zespołem rowka nerwowego odczuwamy od ramienia aż po palce w dłoni. Choroba objawia się mrowieniem, drętwieniem, a nawet zaburzeniami czucia. Częstym objawem jest także ból przy podpieraniu się. Ten rodzaj dolegliwości związany jest ze zwyrodnieniem chrząstki stawowej lub kości łokciowej. Proporcjonalnie częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Inne objawy, które mogą towarzyszyć chorobom stawu łokciowego to stan zapalny nerwu łokciowego, obrzęk, mrowienie i drętwienie palców IV-V.

Mężczyzna masuje łokieć.

Ból w łokciu – leczenie i rehabilitacja

Bólu łokcia nie wyeliminujemy w ciągu jednego dnia. Niekiedy konieczna jest ingerencja chirurgiczna lub leczenie farmakologiczne, które polega głównie na podawaniu środków przeciwbólowych. Skutecznym sposobem w walce z bólem w łokciu jest rehabilitacja i zastosowanie masażu. Zlokalizowanie przyczyn bólu leżących po stronie nieprawidłowego poruszania stawem lub objawiających się schorzeniami kręgosłupa pozwala na wprowadzenie terapii mającej na celu wyeliminowanie objawów i przyczyn. Zastosowanie technik relaksacyjnych lub masażu tkanek głębokich ma na celu obniżenie napięcia mięśni i przywrócenie równowagi na poziomie układu nerwowego. Fizjoterapeuta wykona potrzebne testy diagnostyczne, dopasuje także zestaw ćwiczeń i pokieruje w przypadku, gdy konieczna będzie zmiana dotychczasowych nawyków ruchowych.

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!