Skip to content Skip to footer

Mięsień Czworoboczny – jak sobie z nim poradzić?

Mięsień Czworoboczny — Naciągnięty? Boli? Jak poradzić sobie z bólem?

Kiedy boli nas szyja czy barki bardzo częstym i charakterystycznym ruchem jest chwytanie za mięśnie w znajdujące się pomiędzy szyją a barkiem. Mówimy też, że bolą nas kaptury, ciągnie szyja albo że coś na weszło i nie umiemy ruszać głową. Za taki stan rzeczy bardzo często odpowiedzialny jest mięsień czworoboczny (trapezius). Swoją potoczną nazwę kapturowy zawdzięcza swojej budowie. Jeśli połączymy prawy i lewy mięsień, uzyskujemy romb z tyłu pleców podobny do kaptura mnichów, stąd nazwa.

mięsień czworoboczny

Zacznijmy od podstaw. Mięsień czworoboczny grzbietu — anatomia

Podstawą jest oczywiście anatomia. Dlatego teraz w kilku zdaniach przybliżymy Wam położenie i anatomię tego mięśnia. Jest to mięsień powierzchowny, dlatego zarówno fizjoterapeuta, jak i Ty sam możesz go wyczuć. Zalicz się on do mięśni kolcowo-ramiennych.

Co to oznacza?

Przyczepia się na wyrostkach kolczystych kręgów oraz na ramieniu. Jego przyczep początkowy, czyli miejsce, gdzie zaczyna się ten mięsień, jest bardzo rozległe. Mięsień czworoboczny swój początek ma na kresie karkowej górnej. Biegnie przez guzowatość potyliczną zewnętrzną, więzadło karkowe, wyrostek kolczysty siódmego kręgu szyjnego oraz wszystkich kręgów piersiowych. Kończy się na ostatnim wyrostku kolczystym dwunastego kręgu piersiowego. Trapezius podzielony jest na trzy części, a jego włókna biegną w trzech kierunkach. W części górnej (zstępującej) włókna mięśnia czworobocznego biegną w dół i do boku, biegnąc do końca barkowego obojczyka. Część środkowa biegnie w bok, rozpoczynając swój przebieg od górnych kręgów piersiowych, kończąc swój bieg na wysokości wyrostka barkowego i grzebieniu łopatki. Ostatnia trzecia część zwana wstępującą przebiega od dolnych kręgów piersiowych do części przyśrodkowej brzegu górnego grzebienia łopatki.

Ciekawym anatomicznym zjawiskiem jest unerwienie, jakie ma mięsień czworoboczny. Pośród nielicznych mięśni tułowia to właśnie mięsień czworoboczny posiada unerwienie pochodzące z nerwów czaszkowych, a precyzyjniej z nerwu dodatkowego. Pewnie nie wiecie, ale unerwienie pochodzące z nerwu dodatkowego mają mięśnie mimiczne twarzy. Wyrażają one emocje, jakie czujemy i jakich doświadczamy, w tym strach, radość, ale też stres. Właśnie przez swoje unerwienie trapezius pozyskał obok kaptura, potoczną nazwę mięśnia stresu. Przez swoje unerwienie, kiedy kumulujemy w sobie negatywne emocje, może wzrastać napięcie mięśnia czworobocznego.

Mięsień czworoboczny grzbietu — funkcja

Dzięki temu, że znamy przyczepy tego mięśnia, możemy łatwo dowiedzieć się, za jakie ruchy i za co odpowiada w naszym ciele. Ważną informacją dla Was jest to, że najczęściej mięsień działa w ten sposób, że przyczep początkowy zbliża przyczep końcowy. Dlatego mięsień ten w zależności od stabilizacji danego odcinka w swojej górnej części, środkowej i dolnej, albo wspomaga ruchy głowy, albo obręczy barkowej. Dzięki temu, że przyczepia się do wielu struktur, ma szerokie działanie.

  • Zadaniem jego górnej części jest podnoszenie obręczy barkowej i kończyny górnej do góry wraz z innymi mięśniami na około 10 centymetrów. Ruch ten przypomina wzruszanie ramionami. Dodatkowo do zadań górnej części mięśnia czworobocznego przy ustalonym stawie ramiennym należy zginanie głowy do tyłu.
  • Środkowa część trapeziusa przybliżając swój przyczep początkowy do końcowego, zbliża łopatkę kręgosłupa.
  • Dolna część mięśnia czworobocznego opuszcza staw ramienny oraz wspomaga działanie mięśni wydechowych, ruch ten wspomaga również leżący niedaleko mięsień najszerszy grzbietu.

Jak widzicie to tylko jeden mięsień czworoboczny, a wykonuje aż tyle różnych ruchów i spełnia wiele funkcji w naszym ciele. Przez jego liczne przyczepy i funkcje, jego długość i napięcie mają wpływ na ustawienie Waszej głowy i barków co czyni go mięśniem posturalnym, czyli odpowiedzialnym za naszą prawidłową postawę.

mięsień czworoboczny

Mięsień czworoboczny grzbietu — ból

Jak już wcześniej w części anatomicznej wspominaliśmy mięsień ten, należy do grupy mięśni zależnych od naszych emocji. Dlatego nadmierny, chroniczny stres, strach czy ból wzmaga napięcie mięśnia czworobocznego grzbietu. Przez swoją wielkość nadmierne jego napięcie może powodować ból szyi, barków, okolicy łopatki czy kręgosłupa piersiowego. Napięcie mięśnia czworobocznego grzbietu wzmaga się również poprzez przyjmowaną nieprawidłową pozycję. Jak już z funkcji mięśnia wiecie, cofa on głowę do tyłu, więc jeśli pół dnia spędzamy przed komputerem a drugie pół przed smartfonem z głową wysuniętą do przodu, mięsień czworoboczny dostaje nieźle w kość. Nie ma prawa ominąć nas ból okolic szyi czy głowy. Nasze barki bardzo często zbliżają się do siebie z przodu. Pociągają kończyny górne w przód. W efekcie mamy nadmiernie rozciągnięty i naciągnięty mięsień czworoboczny grzbietu, a w szczególności jego środkową i dolną część. Nasze ciało traci prawidłowe napięcie i stabilizację w odcinku piersiowym kręgosłupa, przez co tworzy się brzydki, nieestetyczny i dające liczne dolegliwości bólowe garb. Nie rzadką praktyką jest również unoszenie ramion do góry. Zbyt długie przebywanie w takiej pozycji, również obciąża i nadmiernie spina mięsień czworoboczny. Na pewno do takiego stanu rzeczy przyczynia się coraz częstsza praca siedząca, brak aktywności fizycznej, a także rozwój nowych technologii.

Kogo tak naprawdę możemy winić za przyjmowanie złej postawy? O ile na stres nie mamy zazwyczaj dużego wpływu, to na postawę jak najbardziej. Każdy z nas jest odpowiedzialny za to, jak siedzi, ile czasu spędza w nieodpowiedniej pozycji, na jakiej wysokości trzyma telefon czy laptop podczas pracy. Poniżej podpowiemy parę trików oraz szybkie ćwiczenia, które pomogą na zbyt napięty mięsień czworoboczny. Ból nie musi towarzyszyć Wam już do końca życia!

Mięsień czworoboczny ćwiczenia.

mięsień czworoboczny

Całe szczęście fizjoterapeuci znaleźli dużo sposobów na mięśnie czworoboczne. Przez to, że mięsień kapturowy jest tak rozbudowany, nie jest on łatwym zawodnikiem. Jednak w tej nierównej walce terapeuci znaleźli arsenał technik masażu, terapii manualnej oraz ćwiczenia, które pokonają tego przeciwnika. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj wszelkie ćwiczenia poizometrycznej relaksacji. Są to ćwiczenia z przyciąganiem ucha do ramienia oraz skrętami głowy w prawo i w lewo. Nie należy pomijać ćwiczeń wzmacniających mięśnie odcinka piersiowego kręgosłupa i rozciągających mięśnie piersiowe. Do ćwiczeń przydać mogą się rollery, taśmy czy hantle. Ważna jest również nauka automasażu. Daje ona rewelacyjne i szybkie efekty rozluźnienia. Jeśli chcecie zobaczyć jak dokładnie wyglądają ćwiczenia zapraszamy Was do naszego ebooka.

Jeśli borykacie się z bólem szyi, głowy, okolic łopatki oraz czujecie nadmierne napięcie na przebiegu mięśnia czworobocznego, najlepiej zgłoście się do fizjoterapeuty. Zazwyczaj wspólnie uda nam się zwalczyć problem dotyczący tego mięśnia. Poprawimy Waszą postawę i nauczymy dobrych nawyków systematycznego ćwiczenia i ergonomii pracy.

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!