Masaż sportowy – nie tylko dla zawodowców we Wrocławiu
Masaż sportowy jest jedną z metod zmniejszania bólu po wysiłku i profilaktyki przeciwurazowej, ale także ciepłolecznictwo, zimnolecznictwo czy streching.
Chyba każdy zawodowy, ale też początkujący sportowiec spotkał się z opóźnioną bolesnością mięśniową (DOMS). Wysiłek fizyczny powoduje mikrourazy mięśni i otaczających je tkanek. Wielkość uszkodzenia zależy od wielu czynników. Jest to między innymi czas trwania i rodzaj wysiłku, poziom wytrenowania sportowca, oraz rodzaj skurczu mięśni jaki wykonujemy podczas ćwiczeń. Ból oraz bolesne skurcze mięśni, które potęgują pogorszenie kondycji pojawiają się od 24 do 48 godzin po wysiłku, a zanikają nawet po 5-7 dniach.
Masaż sportowy działa na organizm sportowca poprzez bodźce mechaniczne wykonywane ręcznie, głównie w postaci ucisków odczuwalnych tuż na granicy bólu. Fizjoterapeuta poprzez masaż, ma za zadanie wywołać odczyn fizjologiczny w tkankach, narządach i układach. Każda z technik dostosowuje się do indywidualnych potrzeb sportowca, rodzaju wykonywanego masażu sportowego oraz dyscypliny sportu. Celem takiego zabiegu jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą towarzyszyć sportowcom nie tylko wyczynowym. Dodatkowo masaż przygotowujący do wysiłku wspomaga rozgrzewkę, regeneracyjny ma za zadanie przyspieszyć powrót organizmu do stanu sprzed wysiłku oraz leczniczy – jest pomocny w leczeniu urazów. Dlatego w zależności od efektów jakie chcemy uzyskać, masaż sportowy dzielimy go na: treningowy, przedstartowy, powysiłkowy i podtrzymujący.
Spośród wielu technik, w masażu sportowym wykorzystujemy między innymi: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibrację, mieszanie, rolowanie, roztrząsanie czy wyciskanie. Po masażu poszczególnych części ciała zaleca się wykonywanie ćwiczeń biernych oraz mobilizację stawów.
Jak działa masaż sportowy na który możesz umówić się we Wrocławiu?
Masaż sportowy wpływa na tkanki i układy. Poprawia kondycję naszej skóry, poprawia ukrwienie i przyspiesza wymianę substancji odżywczych w stawach i aparatach więzadłowych. Zwiększając tym samym ich elastyczność i wytrzymałość. Rzeczą oczywistą jest, że przyczynia się również do zwiększenia zdolności pracy mięśnia. Pod jego wpływem dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych i rozgrzania mięśnia. Dzięki temu jest on lepiej zaopatrzony w tlen oraz substancje odżywcze. Szybciej usuwane są również produkty przemiany materii. Masaż sportowy wpływa również na układ krążenia, nerwowy, oddechowy, moczowy, pokarmowy, ale również na przemianę materii. Więcej o masażu możesz przeczytać w ofercie: masaż sportowy.
Masaż sportowy jest wskazany dla sportowców zawodowych i amatorów podczas całego okresu treningowego, startowego i regeneracyjnego. Jest znakomitym uzupełnieniem rozgrzewki, pomaga w usuwaniu kwaśnych metabolitów z mięśni, ale również relaksuje.
Przeciwwskazaniami do masażu sportowego są:
-stany chorobowe
-ostre i podostre stany zapalne stawów i ścięgien
-przerwanie ciągłości skóry
-zapalenie żył
-zmiany dermatologiczne.