Masaż sportowy jest jedną z wielu metod stosowanych u sportowców zawodowych oraz amatorów. Zaletą tego typu masażu jest to, że można go stosować zarówno podczas okresu startowego, przygotowawczego jak i regeneracyjnego. Jest znakomitym uzupełnieniem rozgrzewki, pomaga w usuwaniu kwaśnych metabolitów z mięśni, ale również relaksuje.
Pełni także funkcję profilaktyki przeciw urazowej oraz leczniczą – jest pomocny w leczeniu urazów i kontuzji, a także powrocie do formy. W zależności od efektów jakie chcemy uzyskać, masaż sportowy dzielimy na: treningowy, przedstartowy, powysiłkowy i podtrzymujący.
Wykonywany przez nas masaż sportowy dostosowujemy do indywidualnych potrzeb sportowca oraz dyscypliny sportu jaką uprawia. Masaż działa na organizm poprzez bodźce mechaniczne wykonywane ręcznie, głównie w postaci ucisków odczuwalnych tuż na granicy bólu. Nie należy więc on do tych najbardziej przyjemnych, ale za to daje bardzo dobry efekt. Fizjoterapeuta poprzez techniki jakie wykonuje, ma za zadanie wywołać odczyn fizjologiczny w tkankach, narządach i układach. Głównymi technikami jakie wykorzystujemy są: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibrację, mieszanie, rolowanie, roztrząsanie oraz wyciskanie. Po masażu poszczególnych części ciała zgodnie z zaleceniami wykonujemy ćwiczenia bierne oraz mobilizację stawów.
Masaż sportowy wpływa na tkanki i układy. Co dla sportowców nie tylko tych zawodowych ważne, masaż oddziałuje na mięśnie zwiększając ich zdolność do pracy. Pod jego wpływem dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych i rozgrzania mięśnia przez co jest lepiej zaopatrzony w tlen oraz substancje odżywcze, również produkty przemiany materii są szybciej usuwane. Poprawia on również ukrwienie i przyspiesza wymianę substancji odżywczych w stawach i aparatach więzadłowych, zwiększając ich elastyczność i wytrzymałość.
Zalecamy więc stosowanie masaży sportowych w ciągu całego roku. Nasze ciało będzie wtedy lepiej przygotowane na okres startowy oraz będziemy w mniejszym stopniu narażeni na kontuzje i urazy.