Skip to content Skip to footer

Ćwiczenia na wdowi garb – czy można go wyleczyć?

Ćwiczenia na wdowi garb - baner.

Wdowi garb, bawoli kark lub garb tłuszczowy pod tymi pojęciami występuje nazwa deformacji tkankowej w dolnej części kręgosłupa szyjnego. Schorzenie to dokucza coraz większej liczbie osób, w coraz młodszym wieku. Wdowi garb poza nieestetycznym wyglądem jest także bolesny. Poniżej garść informacji na ten temat oraz praktyczne ćwiczenia na wdowi garb – jego wyeliminowanie.

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb jest deformacją tkanki, która występuje w okolicy przejścia szyjno–piersiowego. Wyglądem przypomina gulę, garb, wypukłość. Dodatkowo jest bolesny. Osoby posiadające to schorzenie odznaczają się specyficznymi cechami postawy ciała. Mają głowę i barki wysunięte do przodu i pogłębioną kifozę piersiową. Oznacza to, że ich plecy są zaokrąglone, a głowa i barki nienaturalnie wychylają się ku przodowi.

Wdowi garb – przyczyny

Przyczyny powstawania wdowiego garbu nie są jednoznaczne, ponieważ jest to schorzenie wieloczynnikowe. Wiadomo, że coraz częściej jego występowanie obserwuje się u młodych ludzi, a dawniej był kojarzony głównie z kobietami w okresie menopauzy. Wiele czynników ma wpływ na jego powstawanie. Garb tworzy się w związku z nieprawidłową postawą w trakcie siedzenia, przede wszystkim złą pozycją podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Wada postawy ciała, także ma wpływ na tworzący się bawoli garb. Badania naukowe zauważają dziedziczne predyspozycje do powstawania wdowiego garbu i kifozy piersiowej. Schorzenie to często towarzyszy dolegliwości zwanej kręgozmyk, zaawansowanej osteoporozie oraz zaburzeniom w prawidłowym widzeniu.

Specjaliści dopatrzyli się także przyczyn powstawania deformacji w odcinku szyjnym na skutek stanu psychologicznego pacjenta. Zauważa się silne powiązania psychofizyczne. Kondycja emocjonalna człowieka wpływa na jego postawę ciała, co w rezultacie znajduje odzwierciedlenie także w stanie kręgosłupa. Nie od dzisiaj wiadomo, że stres, przemęczenie, napięcie mięśniowe nie wpływają korzystnie na zdrowie człowieka. Wdowi garb jest tego potwierdzeniem. Sama etymologia nazwy “wdowi garb” wywodzi się od występowania tego schorzenia u starszych kobiet, które owdowiały i przytłoczone zmartwieniami zmieniły postawę ciała. Brzmi zabawnie, jednak jeszcze raz podkreślamy: badania naukowe potwierdzają, że stan emocjonalny znajduje odzwierciedlenie w postawie ciała i stanie zdrowia każdego człowieka.

Ćwiczenia na wdowi garb - przyczyna zła postawa.

Wdowi garb – dolegliwości

Garb poza wybrzuszeniem w okolicach dolnej części odcinka szyjnego powoduje kilka innych dolegliwości. Które negatywnie rzutują na samopoczucie pacjenta i stan zdrowia. Jako najczęstsze problemy ściśle powiązane z wdowim garbem wymienia się: zgrzytanie zębami, drętwienie kończyn górnych i osłabienie siły ich mięśni, mrowienie palców dłoni, chroniczne bóle głowy, wzmożone napięcie stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzenia połykania czy ograniczenie w ruchach kręgosłupa i kończyn górnych.

Sposoby leczenia wdowiego garbu

Leczenie wdowiego garbu obywa się poprzez wyeliminowanie przyczyn i skutków. Operacja usunięcia garbu szyjnego to ostateczność stosowana dość rzadko. Aby pozbyć się wybrzuszenia w okolicy szyi i pleców należy udać się do ortopedy, fizjoterapeuty lub psychologa (jeżeli przyczyny ewidentnie leżą po stronie emocjonalnej). Tam wykwalifikowane osoba dobierze odpowiedni program leczenia, który w zależności od przypadku, będzie miał na celu eliminację przyczyn i skutków. Terapia najczęściej przybiera formę ćwiczeń, które mają na celu przywrócenie odpowiedniego napięcia mięśni, pracę nad prawidłową postawą i wzmożenie aktywności fizycznej.

Fizjoterapeuta poinstruuje nas jak spać, jaka poduszka będzie dla nas odpowiednia i jaką postawę przybierać podczas odpoczynku w domu. Leczenie problemów związanych z okolicami karku i reszty kręgosłupa to przede wszystkim ćwiczenia na wypracowanie nawyków prawidłowej postawy ciała. Gdy mamy wdowi garb, przyczyny i skutki możemy także zmniejszyć poprzez masaż tkanek głębokich, który ma na celu rozluźnienie i rozciągnięcie odpowiednich mięśni karku. Objawy jak ból głowy, szyi, napięcia mięśni powinny systematycznie ustępować wraz ze stosowaniem odpowiednich metod ćwiczeń i rehabilitacji.

Garb na plecach w młodym wieku należy także leczyć poprzez kinesiology taping, czyli plastrowanie dynamiczne. Jest to koncepcja leczenia przy pomocy specjalnych plastrów, która ma na celu uzupełnienie i utrzymanie efektu przeprowadzonej terapii lub masażu.

Ćwiczenia na wdowi garb

Prawidłowe leczenie przy wdowim garbie nie przyniesie efektów, jeżeli do ćwiczeń dochodzi tylko w gabinecie fizjoterapeuty. To zdecydowanie za rzadko. Ćwiczenia na wdowi garb zlecone przez specjalistę powinny być przez nas wykonywane systematycznie. Możemy ćwiczyć w domu, wykonywać odpowiednie zadania i pilnować prawidłowej pozycji kręgosłupa w każdym momencie. Objawy zewnętrzne i ból karku powinny zanikać u osoby, która systematycznie ćwiczy.

Zła i dobra postawa.

Możemy także stosować autoterapię przy użyciu rollerów i piłeczek do masażu. Pomoże nam to rozluźnić przykurczone mięśnie. Istotna jest także regularna aktywność fizyczna.

Przykładowe proste ćwiczenia niewymagające użycia żadnego sprzętu specjalistycznego:

  1. Stajemy tyłem do ściany, przyklejamy się do niej pośladkami, kręgosłupem, szyją i głową. Ręce unosimy w geście “ręce do góry, bo strzelam” i także przyklejamy je możliwie najbliżej do ściany. Pozostajemy w tej pozycji przez 15 sekund. Rozluźniamy się i powtarzamy tę czynność łącznie 10 razy.
  2. Ustawiamy się przodem do kąta pokoju. Staliście kiedyś w szkolnym kącie? To doskonale wiecie, o co chodzi. Stajemy twarzą do kąta, opieramy ręce pod kątem prostym o ściany i pochylamy klatkę piersiową w kierunku łączenia się dwóch ścian. Ciężar ciała opiera się na dłoniach. Powinno to przypominać pompki, robione na stojąco w kącie pokoju. Jedna ręka na jednej ścianie, druga na drugiej, tułów pochyla się ku łączeniu tych dwóch ścian. Ćwiczenie powtarzamy trzykrotnie.
  3. Wyprostowani stajemy pod ścianą, ręce unosimy na boki, dłonie powinny znajdować się na wysokości skroni i być wyprostowane. Teraz powoli w równym tempie wypychamy do przodu piersi, a cofamy lekko ręce do tyłu. Wracamy i powtarzamy czynność łącznie 10 razy. Staramy się nie zmienić pozycji głowy.

Ćwiczenia na wdowi garb zaliczone? To zadanie na rozgrzewkę i lepsze samopoczucie odhaczone, powinieneś/powinnaś poczuć się lepiej. Teraz zapraszamy do gabinetu na konsultację i dobranie odpowiedniej terapii pod Twój przypadek.

 

odbierz darmowy ebook

    Subscribe to the updates!