Ból kręgosłupa u kobiet w ciąży
Ciąża to jeden z piękniejszych stanów w jakim może znaleźć się kobieta. Wiąże się z cudownym czasem oczekiwania, przygotowań i ekscytacji. Jest to też czas wielu zmian w naszym organizmie. Nasze ciało się zmienia, pojawiają się różne dolegliwości również te związane z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Dokuczający ból pleców w ciąży nie musi być aż tak uciążliwy.
Dlaczego kręgosłup w ciąży boli?
Ciąża to wiele zmian w organizmie, całe nasze ciało się zmienia aby zmieścić i dobrze odżywić maleństwo rozwijające się w waszym brzuchu. Niestety rosnący brzuch oraz biust sprawiają, że nasza postawa ciała zmienia się.
Kręgosłup lędźwiowy
Wraz z upływającym czasem dziecko w brzuchu mamy rośnie, a razem z nim jej brzuch. Powoduje to przesunięcie środka ciężkości ciała do przodu, co skutkuje pogłębieniem lordozy lędźwiowej. Mięśnie w dolnej części kręgosłupa ulegają skróceniu i nadmiernemu napięciu aby zrównoważyć wystający brzuszek. Kręgi zostają ściśnięte co powoduje ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także promieniowanie tego bólu do nóg.
Kręgosłup piersiowy
Aby zrównoważyć nadmierne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego nasz kręgosłup piersiowy musi się do niego dopasować. Rosnący biust nie pomaga i w rezultacie część piersiowa kręgosłupa zaokrągla się, powodując tym samym protrakcję barków czyli przyjęcie pozycji zamkniętej. Przez tą pozycję może dochodzić do silnego bólu w klatce piersiowej, uczucia jakby nie mogło złapać się oddechu oraz bólu pomiędzy łopatkami.
Kręgosłup szyjny
Całość zmian w naszym kręgosłupie dopełnia wysunięcie głowy do przodu i pogłębienie lordozy szyjnej. Skutkować to może bólem szyi, karku oraz nierzadko bólami głowy i uczuciem zmęczenia.
Ponadto mięśnie brzucha rozciągają się i przestają stabilizować naszą postawę ciała i kręgosłup. Nasze ciało stara się dostosować do nowej sytuacji i chce zrekompensować powstały brak stabilizacji. Niestety dochodzi wtedy zazwyczaj do zwiększenia napięcia mięśniowego a co za tym idzie, szybszego ich zmęczenia i większej wrażliwości, co powoduje ból.
Dolegliwości bólowe pojawiają się zazwyczaj pod koniec drugiego trymestry ciąży. Warto więc zapobiegać im zawczasu. Jeśli macie pytania co do prewencji bólu kręgosłupa lub już Was zaczął boleć musicie wiedzieć, że wcale nie musi i że to nie jest norma, którą należy przyjąć. Zadbajcie o siebie w tym czasie, aby był to piękny czas również dla Was.
Odbierz dostęp do Strefy Niskich Cen
Wypełnij, aby bezpłatnie otrzymać dostęp do
najniższych cen